Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: materiały partnera nikalab 2022-06-29 12:48:29
Autor zdjęcia/źródło: Robster_91 from Pixabay
Po suplementy diety w USA, Kanadzie i Australii sięga ok. 78% - 98% kobiet. Jednak w gabinetach lekarskich w Polsce przyszłe mamy czasem spotykają się z opinią niektórych ginekologów, że żadna suplementacja oprócz kwasu foliowego (o którym będzie niżej) nie jest potrzebna kobietom w ciąży. Wystarczy, że będą się zdrowo odżywiać. Rzeczywiście, trudno się spierać z argumentem, że urozmaicona dieta jest podstawą zdrowia każdego człowieka, a szczególnie kobiet spodziewających się dziecka. Jednak to nie oznacza, że pożywienie we współczesnym świecie jest w stanie zapewnić nam wszystko, czego potrzebujemy, w odpowiednich ilościach.
Badania populacyjne mówią o tym, że większość z nas maniedobory pokarmowe, nawet jeśli stara się jeść zdrowo, zauważa lek.med. Nina Nicheska, współzałożycielka firmy nikalab produkującej suplementy diety (jak sama mówi) “inne niż wszystkie”:
“Badania wskazują, że ponad 80% ludzi nie spożywa rekomendowanej dawki kwasów Omega-3 (EPA+DHA). Około 90% Polaków cierpi na niedobór witaminy D. 90% populacji nie dostarcza sobie odpowiedniej ilości choliny. Te składniki mają udowodniony w badaniach naukowych wielowymiarowy wpływ na nasze zdrowie, a jak widać zjadamy ich za mało. Tym bardziej jest to istotne w ciąży, gdy zapotrzebowanie na mikro i makroskładniki wzrasta”.
Suplementację w ciąży uznaje za podstawną także Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Jednak pod warunkiem, że będzie to suplementacja tylko niektórych składników. Preparaty multiwitaminowe mające w składzie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt pozycji nie są rekomendowane dla zdrowych kobiet, czytamy w oficjalnych zaleceniach PTGiP z 2020 roku. Co zatem znalazło się na liście zalecanych przez lekarzy i naukowców składników?
Osobny składnik, który w poprzednich wersjach był, ale w ostatniej zniknął z tych rekomendacji, to żelazo. Choć jest krytycznie ważnym pierwiastkiem dla rozwoju ciąży i dziecka, jego suplementacja bez wskazań medycznych może przynieść więcej szkody, niż pożytku.
“Jeśli okaże się, że w organizmie kobiety nie brakuje żelaza, a ona mimo to, je przyjmuje, przedawkowanie może spowodować rozwój insulinooporności, cukrzycy ciążowej i stanu przedrzucawkowego (preeklampsji). Dlatego w suplementach diety nikalab dla kobiet w ciąży nie ma żelaza. Jeśli ktoś ma niedobór żelaza lub anemię, to potrzebuje leku i dobrania indywidualnej dawki przez lekarza, nie suplementu” – mówi lek.med. Nina Nicheska.
O kwasie foliowym w ciąży mówi się dużo. Praktycznie każda kobieta planująca ciążę wie, że zaleca się przyjmować go na kilka miesięcy przed ciążą. Ginekolodzy także często rekomendują kwas foliowy wszystkim kobietom w wieku rozrodczym w ramach uniwersalnej profilaktyki. Jego dobrodziejstwa ciężko przecenić, gdyż zmniejsza ryzyko zaburzeń rozwojowych płodu i idących za tym komplikacji ciąży i poronień aż o 70%. Jednak pod warunkiem, że organizm matki dobrze przyswoił ten kwas i nie ma niedoborów w momencie zapłodnienia.
I tu pojawia się problem. Ponieważ badania naukowe wskazują, że nawet 60% osób może mieć mutację genetyczną, która utrudnia wchłanianie zwykłego kwasu foliowego. A nieprzyswojony kwas nie jest w stanie zmniejszyć ryzyka wad cewy nerwowej płodu. Co robić? “Na szczęście na rynku istnieje aktywna forma kwasu foliowego, którą mogą wchłonąć wszystkie kobiety. Najbardziej nowoczesną znaną mi na rynku postacią tego kwasu jest Quatrefolic, czyli folian IV generacji. Ten składnik organizm może wykorzystać od razu, dlatego umieściliśmy go w suplementach diety nikalab dla kobiet w ciąży”, mówi lek. med. Nina Nicheska.
Badania naukowe wskazują także na to, że istnieją jeszcze 2 składniki, które warto mieć w swojej formulacji ciążowej. Pomagają obniżyć ryzyko komplikacji ciążowych oraz korzystnie oddziałują na rozwój psychomotoryczny niemowląt, których matki suplementowały te składniki.
“Zapotrzebowanie na cholinę i witaminę B12 zwiększa się w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, dlatego warto uzupełnić ich niedobory jeszcze przed ciążą. Te składniki m.in. pomagają utrzymać ciążę w pierwszych jej tygodniach, a także sprzyjają rozwojowi mózgu dziecka oraz profilaktyce chorób neurologicznych i metabolicznych u dziecka. Tych składników nie mogło zabraknąć w suplementach nikalab”, tlumaczy lek.med. Nina Nicheska.
Bibliografia:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.